Број 2                                                                                                     август 2006

СИНДИКАЛНА АКТИВНОСТ ЕВРОПСКА И СВЕТСКА ПОТРЕБА ИЛИ ПОМОДНОСТ?

Сведоци смо, али веома често и учесници транзиције. Географски смо у срцу Европе, а ипак тешко стижемо у Европу. Оне земље које су у сваком смислу у Европи имају дугогодишњу правну регулативу, а то значи јасне и права и обавезе, како државе и институција тако и на крају, али не мање значајне пава и обавезе сваког појединца.

              У свим овим земљама постоје синдикати и њихова улога је у складу са неведеним прецизно дефинисаним, а за свој рад имају или немају јавно признање.

              Како је код нас? Такође постоје синдикати и то више њих, како у земљи тако и у Телекому Србија а.д.

              Наравно желимо да се осврнемо на СТС. Наш синдикат има јасну мисију и чврсту стратегију. Није нам жеља да истичемо резултате који су, остварени и који су управо резултат стратегије СТС, а које и осећамо на властитој кожи, већ да укажемо на бар део онога што се не види на први поглед, што не пише на сајту, што није дружење или колегијално разумевање, а ни солидарна помоћ већ прави конкрентан синдикални рад без кога би свима нама било много теже и напорније, а то су: услови рада, бодови, висина плате и други бенефити који доприносе вишем личном стандарду. Све наведено пословодство не даје запосленима на послужавнику, већ за сваку и најмању ставку потребни су и неопходни константни и конзистентни синдикални преговори са пословодством уз аргументовано убеђивање пословодства. Ово није ни лако ни једноставно. Зато неки синдикати посежу за атрактивнијим активностима које су лако уочљиве, а преговоре и друга убеђивања ставњају под тепих. Зато се рад СТС углавном не види , али се осећа јер плодове нашега рада уживају запослени у Телекому. Зато је част и понос свакога од нас што смо део СТС.