РЕГИЈА ЦЕНТРАЛНА СРБИЈА

чет,17.08.:

Sastanak predstavnika reprezentativnih sindikata sa dirеktorom IDR centar

Predstavnici dva reprezentativna sindikata su prošle nedelje održali sastanak sa direktorom IDR centar, gospodinom Srđanom Stanićem. Sastanku su od predstavnika našeg sindikata , prisustvovali : podpredsednik sindikata, gospodin Bratislav Antanasković; predsednik regije centar, gospodin Miloljub Pantelić, kao i podpredsednik SO Jagodina, gospodin Miodrag Mrđa.
     Na ovom sastanku najviše se razgovaralo o zahtevu za promenu radnog vremena radnika iz pristupne mreže - montera. Podsetićemo naše čitaoce na događaje koji su prethodili ovom sastanku.
      U toku ovog leta, a već je sredinom juna bilo tako, svi pisani i elektronski mediji su prenosili upozorenja zdravstvenih službi, vezana za previsoke temperature, kao i opasnost koju predstavlja uvećano uv zračenje, te razne načine kojima ono ugrožava zdravlje ljudi. Radnici iz pristupne mreže, članovi našeg sindikata su preko svojih sindikalnih rukovodioca uputili zahtev sindikatu da im pomogne u ovim novonastalim problemima. Centrala STS je u julu prosledila zahtev za promenu radnog vremena, direktoru direkcije za mreže, gospođici Zorici Nestorović. Kako odgovor nije stigao, podpredsednik našeg sindikata, gospodin Antanasković je pozvao gospođicu Nestorović, koja je pojasnila kako joj saradnici nisu tu , te da će se po povratku saradnika sa godišnjih odmora svi zajedno posvetiti ovom problemu. Tako je i učinjeno i poslata je preporuka direktoru sektora za unutrašnje odnose u preduzeću, gospodinu Goranu Gnjidiću. Kako je direktor Gnjidić tražio obrazloženje i detaljnije objašnjenje ovog zahteva, a rukovodstvo sindikata od direktora direkcije za ljudske resurse, gospođe Milice Đurović, dobilo sugestiju da se obratimo direktoru IDR, koji ima ovlašćenja da donese odluku o promeni radnog vremena, usledili su ovi potezi. Predsednik regije centarlna srbija STS a, gospodin Miloljub Pantelić, već sledećeg dana upućuje pismeni zahtev za promenu radnog vremena direktoru IDR centar , gospodinu Staniću. Kako je direktor u tom momentu bio na odmoru, a njegov zamenik nije dao nikakav odgovor na ovaj dopis, upriličen je pomenuti sastanak u Kragujevcu !
     U toku sastanka, gospodin Stanić je naglasio da je leto već poodmaklo, vremenske prilike su se znatno izmenile i da o ovom problemu nije suvislo razgovarati sad, već da se generalno mora obaviti dobra priprema , kako se i narednih godina ne bi dešavale ovakve stvari. Gospodin Antanasković je u svom odgovoru na ovu konstataciju naglasio da naš sindikat stavlja ozbiljnu primedbu na rad direktora IDR centar, kao i njegovih najbližih saradnika, direktora izvršnih jedinica. Očigledno je da su u ovoj stvari pokazali veoma nekorektan odnos prema radnicima pristupne mreže i nisu razmišljali, koliko pomenute vremenske prilike ugrožavaju zdravlje radnika, pa shodno tome i nisu u razmatranje uzeli probleme koji zbog svega ovoga mogu nastati.

Ako se prisetimo da su vlade brojnih evropskih zemalja, istovremeno, radile na skraćenju i izmeni radnog vremena svojih radnika, zbog poremećaja klime i zdravstvenog stanja, koje im može biti ugroženo, dolazimo do zaključka da je naše poslovodstvo ovaj put bilo daleko ispod evropskog nivoa. Mnogobrojni zahtevi našeg poslovodstva su u neposrednoj vezi upravo sa principima EU,pre svega oni, vezani za efikasnost, ili restruktuiranje preduzeća, kao i slična pravila kojima težimo, kako bi smo postigli nivo razvijenih evropskih zemalja. Stoga je bilo i zaista više nego za očekivati da i u ovoj situaciji reaguju na sličan način i obezbede svojim radnicima sigurnost i bezbedan rad, a ne da se poigravaju sa njihovim zdravljem.
     Kako je ovo bio središni deo razgovora, ostalo je malo vremena da se obrade i ostale aktuelne teme vezane za tumačenje i primenu kolektivnog ugovora, koji još uvek nikako da u punom smislu stupi na snagu, kao i sprovođenje ugovora za obezbeđivanje rada sindikata. Sindikalni predstavnici su insistirali na poštovanju oba ugovora, koji su potpisali predstavnici oba reprezentativna sindikata i generalni direktor preduzeća , gospodin Draško Petrović. Bilo je i reči o problemima vezanim za korišćenje službenih vozila, odnosno uputstvu za korišćenje istih, a u vezi sa članom 56 kolektivnog ugovora preduzeća. Postignut je i dogovor da se na jesen održi sastanak predstavnika Sindikata Telekom Srbija sa direktorom IDR, kao i direktorima IJ, kako bi se u buduće izbegli ovakvi nesporazumi i smanjila tenzija između poslovodstva i sindikata.

sindikat.telekoma@telekom.yu