SINDIKAT TELEKOMA " SRBIJA"
SEKRETARIJAT BEOGRAD, KOSOVSKA 10/III
tel. 3231-447, 32-10-348, faks 32-30-564
http:// www.sindikat-telekoma.co.yu e-mail: sintel@eunet.yu
Broj: 435/3 Datum: 08.04.2003. godine

POSTOVANI NARODNI POSLANICI,

        Sindikat Telekoma "Srbija" podrzava uvodenje vanrednih mera u Republici Srbiji i zbog toga nije zeleo da Vas opterecuje dokumentacijom u vezi donosenja Zakona o telekomunikacijama. Sobzirom da se stanje u Republici Srbiji stabilizuje, zelimo da nastavimo sa daljim detaljnim i dokumentovanim upoznavanjem sa posledicama koje ce nastati usvajanjem datog Predloga Zakona o telekomunikacijama.


    1. "ZAKON O TELEKOMUNIKACIJAMA USAGLASEN SA ZAKONODAVSTVOM EU, potvrdio je sef delegacije Komisije EU u Srbiji i Crnoj Gori DZefri Baret u pismu upucenom Mariji Raseti-Vukosavljevic. "Novi Zakon o telekomunikacijama predstavlja prvo priblizavanje zakonodavstvu EU" kaze se izmedu ostalog u pismu upucenom srpskom ministru saobracaja i telekomunikacija.
        Procitajte original pisma na engleskom jeziku. Procitajte pismo prevedeno na srpski jezik.
        Ova vest je objavljena 27.02.2003. godine na Internet sajtu Ministarstva saobracaja i telekomunikacija:         http://www.msaotel.sr.gov.yu/Vesti/Vesti.htm.
        U prilogu se daju: Vest objavljena na Internetu 27.02.2003. Pismo Geoffrey BARRETT-a na engleskom, Prevod pisma DZefri Bareta na srpskom.

        Iz pisma se vidi da je Evropska komisija ohrabrena usvojenom politikom koja podrzava konkurenciju i da novi Zakon o telekomunikacijama predstavlja prvo priblizavanje zakonodavstvu EU koje je primereno telekomunikacionom trzistu u Srbiji danas.

        Medutim, stav 3. pisma je veoma bitan. Vidi se da zakon sadrzi elemente koji predstavljaju osnovu za dalji rad, ali da je najvaznije da se obezbedi nadzor nad sprovodenjem usvojene politike. Dalje se istice da ce biti potrebne promene zakona da bi se sproveli ciljevi utvrdene politike i dozvolilo dalje priblizavanje sa acquis ("Acquis communautaire" znaci usaglasavanje sa zakonodavstvom Evropske unije - Vidi clanak Centara za evropske integracije i usaglasavanje sa evropskim pravom: "Pravni aspekti usaglasavanja jugoslovenskog zakonodavstva sa pravom Evropske unije u svetlu pristupanja SRJ ovoj evropskoj integraciji")

        Na kraju pisma, gospodin Baret trazi na uvid kopiju plana - strategije razvoja sektora telekomunikacija.

        U vezi svega napred navedenog, a uzimajuci u obzir stanje u telekomunikacijama, Sindikat tvrdi da ministar Marija Raseta -Vukosavljevic ne raspolaze sa planom - strategijom razvoja sektora telekomunikacija.

        Iz napred navedene dokumentacije se ocigledno vidi na koji nacin ministar Marija Raseta-Vukosavljevic manipulise sa navedenim pismom gospodina Bareta.


        2. Sindikat Telekoma "Srbija" Vas podseca da Vam je dostavio prevod pisma i originalno pismo Jan Willem BLANKERT-a, zamenika Geoffrey BARRETT-a, sefa Delegacije Evropske komisije u Saveznoj Republici Jugoslaviji, od 30.10.2002. godine, u vezi Nacrta Zakona o telekomunikacijama, a koje je uputio Premijeru, pokojnom dr Zoranu Ðindicu. Uz pismo Jan Willem Blankert-a dobili ste i komentare koje je napisao John BEALE, sa detaljnim komentarima Grupe strucnjaka Sindikata.
        Dobili ste i pismo dr Erhard Busek-a, specijalnog koordinatora Pakta za stabilnost Jugoistocne Evrope, od 13.12. 2002. godine, u vezi nesprovodenja izvrsnih presuda Trgovinskog suda u Beogradu, zbog iskljucenja nekih Internet provajdera iz mreze od strane Preduzeca "Telekom Srbija" a.d.

        3. Sindikat Telekoma "Srbija" je dobio Amandmane koje je Vlada Republike Srbije dostavila Narodnoj skupstini Republike Srbije date na Predlog Zakona o telekomunikacijama. Na poslednjem listu dat je pregled uvazenih primedbi gospodina John Beale-a od 30.10. 2002. godine. 

        Uporedujuci uvazene primedbe od strane Vlade Republike Srbije na Nacrt Zakona o telekomunikacijama (30.07.2002.) sa primedbama koje su date od John Beale-a uz pismo Jan Willem Blankert-a, ocigledno je da glavne primedbe nisu uvazene. 

        Sobzirom da je Skupstina Drzavne zajednice Srbije i Crne Gore 31.03.2003. godine ratifikovala Statut Saveta Evrope i da je Savet Evrope 03.04.2002. godine primio Srbiju i Crnu Goru u Savet Evrope, Vlada Republike Srbije ne moze i dalje da se ponasa kao pre prijema u savet Evrope.

GRUPA STRUCNJAKA 
SINDIKATA TELEKOMA "SRBIJA"



Predsednik 
Sindikata Telekoma "Srbija"
Zoran Mrvaljevic