iz "SINDIKALNOG  P O V E R E N I K A" broj 59 od 31. maja 2003. godine

KONFEDERACIJA SLOBODNIH SINDIKATA
SLEDE NOVA POVEZIVANJA

Zoran Mrvaljević, v.d. predsednik Konfederacije slobodnih sindikata: - Najmlađa sindikalna centrala, čiji su osnivači javna preduzeća, crpi snagu iz strateškog značaja svojih članica.
        Sindikalna centrala Srbije dobila je krajem marta novu centralu Konfederaciju slobodnih sindikata. Osnovali su je sindikati javnih preduzeća EPS, PTT, "Telekom Srbije", NIS, te Unija sindikata i Sindikat finansijskih organizacija (svih banaka, osim Vojvođanske i osiguravajućih društava). Van Konfederacije, za sada je Sindikat železničara, jer je po rečima našeg sagovornika Zorana Mrvaljevića, predsednika Sindikata Telekoma "Srbija" i v.d. predsednika Konfederacije slobodnih sindikata, prvi čovek SŽS (Vukašin Cvetković), jedan od potpredsednika SSS Srbije.
        Motive osnivanja nove centrale (sa više od 100.000 članova) Mrvaljević objašnjava kratkom istorijom sindikata na čijem je čelu od njegovog osnivanja (1997.):
        - Sindikat Telekoma "Srbija" osnovan je juna 1997. kao odgovor na neustavnu prodaju dela imovine PTT-a. Teško dobijenu registraciju, posle dva meseca, političkom odlukom, gubimo brisanjem iz registra. Taj čin izvršila je Ljiljana Milosavljević, tadašnji i sadašnji pomoćnik ministra za rad.
        Iako smo na sudu, posle 14 meseci, dobili spor i vraćeni u registar, ponovo su nas, posle tri meseca, izbrisali. Bio nam je zabranjen ulazak u službene prostorije. Ljudi su se plašili da budu naši članovi. Danas smo reprezentativni i većinski u preduzeću sa 13.000 zaposlenih. Nova Konfederacija, koja je moja dugogodišnja ideja (zbog vanrednog stanja otkazan nam je osnivački skup u Banji Vrujici), trebalo bi da do kraje juna bude formirana usvajanjem statuta i izborom organa.
        A ideja, stara nekoliko godina, ima za cilj ukrupnjivanje sindikata, jer, kako kaže Zoran Mrvaljević, bez obzira na to koloko ste pojedinačno jaki, ne možete biti sami na vekoj sceni. U javnim preduzećima sa novim ljudima (u EPS-u, NIS-u) stara ideja naišla je na plodno tle.
        - Stvorili smo najmoćniju sindikalnu centralu u zemlji, jer su u njoj kompanije od strateškog značaja za zemlju, kao i sve banke. Naš sledeći korak biće povezivanje i sa kolegama u Crnoj Gori, kao i u zemlji, jer su pojedine članice godinama delovi evropskih, odnosno svetskih sindikalnih porodica. Otuda bi nas postojeće sindikalne centrale rado imale u svom članstvu, jer smo moćni i jaki, kaže Mrvaljević.
        Novoosnovana Konfederacija intenzivno traga za poslovnim prostorom, za koji bi trebalo izdvajati minimalno 2000 evra mesečno.
        - Taj novac znali bismo i korisnije da utrošimo. U ime Konfederacije uputio sam poziv za saradnju Budimiru Šljivančaninu, predsedniku SSS Srbije i Crne Gore. Ako se brzo ne reši pitanje prostora (sindikalne imovine), spreman sam da sa sve-tri hiljade ljudi da uđemo u zgradu Doma sindikata. Ne zbog otimačine, već da bismo ih naterali da već jednom dokažu ko je relevantan na sindikalnoj sceni.
        Krajem juna na izbornoj skupštini biće doneta odluka o granskom i regionalnom organizovanju.
        Pre formalnog osnivanja centrale ona je zimus već imala zajednički nastup pred Vladom Srbije, kada su radnici Javnih preduzeća tražili da njihovi predstavnici učestvuju u radu komisije za restruktuiranje javnih preduzeća paralelno sa Vladinom i da odluke donose zajednički.
        Učesnici protesta su tražili i pojednostavljenje procedure za donošenje kolektivnih ugovora.
        - Dugo smo čekali na potpis, iako smo se o svemu dogovorili sa poslodavcem, jer su tri ministra radila svojevrsnu proveru. Njihovo je da uskrate samo ono što nije u skladu sa zakonom. Posebna je priča "Šešeljeva" Uredba o obezbeđenju minimuma procesa rada u JP za vreme sproviđenja generalnog štrajka, po kojoj, da bi se uopšte štrajkovalo, treba više da se radi.
        Iz kabineta pokojnog premijera Đinđića ubrzo je usledio odgovor sa pozivom da sindikati JP uđu u socijalno-ekonomski savet. Na žalost, prinuđeni smo da na sve ovo podsetimo Zorana Živkovića, da se zajednički socijalni dijalog predstavnika Vkade sa reprezentativnim sindikatima JP - sprovede. Već su napravili grešku i, donošenjem odluke o izdvajanju jamskih rudnika iz EPS-a, izazvali rekaciju EPS-a i svih nas, rekao je Zoran Mrvaljević.

iz "SINDIKALNOG P O V E R E N I K A" broj 59 od 31. maja 2003. godine