KONFEDERACIJA

Datum: 01.10.2003. godine

UPUTSTVO U SLUČAJU PRITISKA NA ZAPOSLENE TOKOM ŠTRAJKA

Poštovane kolege,

Nema razloga za nikakav strah tokom štrajka!
        Štrajk je organizovan u skladu sa svim zakonskim normama i pod strogom kontrolom Zajedničkog štrajkačkog odbora!
        Štrajk je naše PRAVO!
        Ne dozvolite zato d vas bilo ko spreči u ostvarivanju vašeg prava!
        Ne podležite nikakvom pritisku vaših šefova ili rukovodilaca! da ne gledaju svoj mali sitni interes - bili bi sa vama!
        U slučaju bilo kakvog pritiska, istog trenutka obratite se Zajedničkom štrajkačkom odboru na telefone:
011/3231-447 i 011/3341-589, pa će leteti tužbe protiv onih koji vam uskraćuju vaše zakonsko pravo!

Odbijte svaki ponuđeni razgovor u "četiri oka", odnosno, svaki razgovor bez svedoka!

Vaša prava garantuju: Kolektivni ugovor i Zakon o štrajku u kojima se, pored ostalog, kaže:
    - zaposlenima se garantuje pravo na štrajk;
    - za vreme štrajka zaposleni koji je u štrajku ostvaruje zaradu srazmerno procentu održavanja procesa rada;
    - organizovanje štrajka, odnosno učešće ne predstavlja povredu radne obaveze;
    - ne može biti osnov za pokretanje postupka za utvrđivanje disciplinske i materijalne odgovornosti zaposlenog;
    - ne može za posledicu imati  prestanak radnog odnosa zaposlenog;
    - poslodavac ne sme da spreči zaposlenog da učestvuje u štrajku niti da upotrebljava mere prinude radi okončanja štrajka;
    - poslodavac ne sme da po osnovu neučestvovanja u štrajku predvidi povoljniju zaradu ili druge povoljnije uslove rada za zaposlene koji ne učestvuju u štrajku.

U suprotnom, u slučaju nepoštovanja gore navedenog, poslodavac, ili odgovorno lice, koje u ime poslodavca prekrši neko od gore navedenih odredbi i uskrati pracva zaposlenih, snosiće zakonske posledice.

Presednik zajedničkog odobora
Zoran Mrvaljević