Konfederacija slobodnih sindikata

SINDIKAT TELEKOMA "SRBIJA"
SO GRADSKI TELEFON "BEOGRAD"
BEOGRAD, Novopazarska 31-39
Tel-faks: 32-34-944 i 444-16-54

http:\\www.sindikat-telekoma.co.yu e-mail: sintel@eunet.yu

Beograd, 14.11.2003. god.

SO Gradski telefon ''Beograd'' daje sledeće

O B A V E Š T E NJ E

Ideju koja u suštini nije loša, ujedinjenje dva velika reprezentativna sindikata na način kako je prezentuje predsednik Sindikata ''Telekom'' a sada Jedinstvenog sindikata Telekoma Srbije, g-din Živan Mandić, gubi svoj smisao.
        Gospodin Živan Mandić ovim potezom želi samo da preotme članstvo Sindikatu Telekoma ''Srbija'' na jedan veoma ne korektan način.
        Pomenuti gospodin dobro zna da ako stvarno želi ujedinjenje, prvo treba da se ugase postojeća dva reprezentativna sindikata, da se registruje novi i da se odrade izborni na celoj teritoriji Srbije.
        Ako se ujedinjenje sprovede na ovaj način tj. na silu i uz opravdane sumnje da se to radi u sprezi sa politikom, desiće se vrlo brzo da se od ovog velikog jedinstvenog sindikata formira nekoliko otcepljenih malih sindikata, kao što već imamo slučaj u Kompaniji (Nezavisnost, Novi Sindikat Telekoma, ASNS).
        Podsećam vas da su 1997. godine kod prodaje Telekoma, radnici bili prevareni na sličan način kakav se priprema i sada. Ostali smo bez prava na akcije i obećane plate u visini od 500 DEM . A i tada smo imali jedan sindikat.
        Da li ovakvo stanje stvari odgovara zaposlenima ili poslovodstvu i državi zaključite sami?
        Krajem 2004. ili početkom 2005. godine doći će do privatizacije Telekoma (što je i najavio Ministar za privatizaciju g-din Vlahović). Da li je sada vreme za ovakve lomove unutar nas samih? Zajednički cilj oba reprezentativna sindikata je da već sada započnemo pregovore sa poslovodstvom i Vladom po pitanju besplatnih akcija i pristojnim otpremninama u slučaju tehnoloških viškova.
        Dva jaka reprezentativna sindikata koja imaju isti cilj i dobro sarađuju mnogo su bolje rešenje od jedinstvenog sindikata koji se pravi bez dogovora, otimanjem članstva u cilju lakšeg manipulisanja članstvom u korist države (koja neda ni akcije ni pristojne otpremnine u slučaju tehnoloških viškova). Kada postoje dva sindikata oni se ipak uzajamno kontrolišu i podstiču na veću efikasnost.
        Kada zajedno nastupamo više nas poštuju, što se pokazalo i na poslednjim pregovorima sa poslovodstvom i ministarstvima, i zaista ne znam zašto i u buduće ne bi smo tako sarađivali?

S postovanjem,

Predsednik