SINDIKAT TELEKOMA "SRBIJA"

чет, 18.05.:

Објашњење обрачуна зараде за месец април запосленима који су у току тог месеца били на годишњем одмору

Запослени за време одсуствовања са рада на дан празника, годишњег одмора, плаћеног одсуства и у другим случајевима предвиђеним Законом о раду (члан 114), не прима зараду већ има право на накнаду зараде у висини просечне зараде у претходна три месеца.
     У нашем случају, ако је запослени користио годишњи одмор у месецу априлу, основ за накнаду зараде је просек исплаћених зарада овог запосленог за месеце јануар, фебруар и март (наравно на овај начин се рачуна само накнада за часове одсуства-годишњег одмора). За време које је запослени провео на раду зарада се одређује на уобичајени начин и у том делу долази до повећања зараде. Дакле, накнада зараде се обрачунава другачије од зараде.
     Због свега наведеног, долазимо у ситуацију да се запосленом зарада за април (збир накнаде зараде за годишњи одмор и зараде за време проведено на раду) увећава мање него његовом колеги који није био на годишњем одмору у овом месецу.

sindikat.telekoma@telekom.yu