АКЦИЈА ЗА АКЦИЈЕ

уто, 20.11.07.:

 ИЗ МЕДИЈА

 

15.11.2007 

 

Đelić tvrdi da vlada nije raspravljala o besplatnim deonicama

Ideja o podeli akcija Dinkićev populizam

 

Na tom pitanju ne treba ubirati političke poene, već naći model da i građani dobiju akcije, ali eps još nije spreman koliko „Telekom“ da izađe na tržište kapitala - kazao je Đelić 

BEOGRAD - Konfederacija slobodnih sindikata javnih preduzeća odbacila je juče predlog Ministarstva ekonomije o podeli 15 odsto besplatnih akcija tih kompanija i najavila početak priprema za štrajk. Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije, koja okuplja sindikate svih javnih preduzeća, kazao je da sindikati ostaju pri predlogu da se 15 odsto akcija podeli bivšim i sadašnjim radnicima javnih preduzeća, a 15 odsto ostalim građanima.

- Populističkim predlogom ministra ekonomije Mlađana Dinkića o podeli akcija gube i građani i zaposleni u javnim preduzećima zbog predizborne kampanje - rekao je on i zatražio da Ministarstvo ne upućuje takav nacrt zakona vladi na usvajanje bez javne rasprave. Predstavnici sindikata, kako je naveo, trebalo bi sledeće sedmice da se sastanu sa Dinkićem.

Ministarstvo ekonomije najavilo je da će do kraja sedmice uputiti vladi Nacrt zakona o besplatnoj podeli akcija javnih preduzeća. Nacrt predviđa da se po 15 odsto deonica u Naftnoj industriji Srbije, „Jat ervejzu“, Elektroprivredi Srbije, „Telekomu“, Aerodromu „Nikola Tesla“ i fabrici lekova „Galenika“ podeli građanima koji dosad nisu dobili akcije. Preostalih 15 odsto u NIS-u i „Jatu“ zadržala bi država, a u ostala četiri preduzeća taj procenat deonica bio bi ponuđen građanima na prodaju tako što bi svako preko inicijalne javne ponude mogao da kupi, najviše za 5.000 evra.

 

OD EPS-A PO POLA EVRA

 

Predsednik regionalne mreže za energetiku Milan Kovačević naglasio je da bi u slučaju EPS-a trebalo sačekati da tržišna vrednost firme poraste i da se tada prodaju akcije. Ovako, ostavljena je mogućnost da građani dobiju deonice koje malo vrede, zbog niske cene struje, a da ih zatim na Berzi kupe krupni investitori, ocenio je on. „Trenutna prinosna vrednost EPS-a, koja se računa na osnovu cene struje, je 13,5 miliona evra. U tom slučaju paket od 15 odsto vredeo bi svega dva miliona evra, što podeljeno na četiri miliona građana daje sumu od pola evra po stanovniku“, objasnio je on. Vrednost EPS-a, dodao je on, kada se uračuna i njegova imovina, je oko 4,6 milijardi evra, a kada bi svake godine cena struje skočila za 23 odsto, onda bi EPS vredeo oko 8,5 milijardi evra.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je juče da pitanje podele besplatnih akcija javnih preduzeća građanima nije bilo na dnevnom redu Komisije za restrukturiranje i privatizaciju javnih preduzeća. On je rekao da „samim tim vlada nije zauzela bilo kakav stav po tim pitanjima“ i dodao da to ne znači da ne treba naći model da akcije dobiju i građani koji ih do sada nisu dobili.

- To treba raditi na način koji će poštovati nacionalni interes i ne davati ih budzašto, već pod kontrolisanim uslovima i omogućiti da javna preduzeća izađu na tržište u momentu kada za to budu spremna - ocenio je Đelić. On je rekao da je to pitanje potrebno rešiti u interesu naše zemlje, uključujući i interese zaposlenih, ali je upozorio i na činjenicu „da se ekonomija uvek osveti politici koja pokušava da ide brže od onog što su privredni tokovi“.

- Od tog pitanja najmanje treba praviti populizam i političke poene jer je reč o osloncu od prvoklasnog nacionalnog značaja za budući razvoj naše zemlje, našeg sistema javnih finansija i tržišta kapitala - rekao je Đelić. On je precizirao da „Telekom Srbije“ ima dva konkurenta na domaćem tržištu i napravio je iskorak ka tržištu BiH, „mnogo je spremniji od EPS-a, koji ni na koji način nije spreman da u ovom momentu izađe na tržište kapitala“.

11000 Београд, Радивоја Кораћа 4
телефон: 011/3445-852, факс:011/3446-011
web:
http://www.sindikat-telekoma.co.yu  e-mail: sindikat.telekoma@telekom.yu