09.07.08.:

ИЗВЕШТАЈ СА 41. СЕДНИЦЕ УПРАВНОГ ОДБОРА „ТЕЛЕКОМА СРБИЈА“

Седница је одржана дана 08.07.2008. у Београду, Таковска 2. са почетком у 10 часова. Седници су присуствовали сви чланови Управног одбора.

После усвајања дневног реда и избора записничара, Управни одбор је, у складу са одредбама Закона о привредним друштвима, изабрао проф. др Драгора Хибера за свог председника.

Уследило је усвајање записника са претходне седнице, а затим је донето неколико одлука које се односе на нове инвестиције као и текуће одржавање :

• Усвајање Плана набавки Предузећа за 2008. годину

• Усвајање Одлуке о усклађивању Буџета Телекома за 2008. годину у циљу издвајања средстава потребних за обављање међународних активности предузећа

• Усвајање Одлуке о одобравању закључења Уговора о набавци и постављању оптичког и енергетског кабла дуж пруге Бар-Врбница

• Усвајање Одлуке о продужењу Уговора о националном роумингу са VIP MOBILE d.o.o.

• Усвајање одлука о одобравању закључивања Уговора о пружању техничке подршке и одржавању за 2008. годину са компанијама ERICSON и NOKIA SIEMENS NETWORKS Srbija

• Усвајање одлука о одобравању закључивања Уговора о испоруци опреме за проширење капацитета мобилне мреже Mt:s за 2008. годину са компанијама ERICSON и NOKIA SIEMENS NETWORKS Srbija

• Усвајање одлуке о продаји софтверског система ТИС предузећу „Телекомуникације Републике Српске“ а.д. Бања Лука

• Усвајање Одлуке о одређивању амортизационих стопа и амортизациопних група које ће се примењивати у Предузећу у 2008. години

• Усвајање Одлуке о обустављању пружања услуге пејџинг

• Усвајање Одлуке о ценама телекомуникационих услуга : припејд пакета ТП200, ТП500 и ТП1000 Мобилне телефоније Србије, као и услуге „виза сервис“ фиксне телефоније

На седници је разматран и извештај о остварењу Буџета у првих 5 месеци ове године. Резултати су следећи.

1. Фиксна телефонија

Број претплатника на дан 31.05.2008. године : 2.951.508 Укључили смо 53.594 нових корисника, што је за 53% више него што је планирано. На жалост, саобраћај наставља са трендом пада који је почео прошле године – у наведеном периоду имамо даљи пад саобраћаја у износу од 5%, што је тренд свугде у свету (говорни саобраћај се из фиксне телефоније прелива у мобилну).

2. Мобилна телефонија

Број претплатника на дан 31.05.2008. године : 5.553.066 Укључено је 196.986 нових корисника. Нарочито смо успешни били у стицању нових бизнет корисника, где је план пребачен за 81%. Укупан број корисника Mt:s је за 20% већи него прошле године. За разлику од фиксне телефоније, мобилна бележи и значајан раст саобраћаја : 29% већи у односу на план, а чак ДВОСТРУКО већи него у истом периоду прошле године !

3. Интернет

Број претплатника на дан 31.05.2008. године : у малопродаји 99.573 и у велепродаји 84.754. Ни у малопродаји ни у велепродаји АДСЛ прикључака план није испуњен, што је врло забрињавајуће. Једини начин да се надокнади пад саобраћаја (и прихода) у фиксној телефонији јесте пораст броја корисника и услуга у интернет сектору.

4. Приход

Приход је већи за 15% у односу на исти период прошле године, а износи 99% од планираног. Учешће у приходу : фиксна телефонија 56%, мобилна телефонија 42%, интернет 2%.

Приход од саобраћаја фиксне телефоније у земљи мањи је од плана за 4% и за тих истих 4% мањи је од оствареног саобраћаја у истом периоду прошле године. Приход од саобраћаја фиксне телефоније на међународном тржишту је 10% изнад плана и 24% већи од прошлогодишњег.

Приход мобилне телефоније је за 28% већи у односу на претходну годину.

Приход од интернета је за 27% испод планираног.

5. Трошкови

Укупни трошкови су 12% већи од планираних. Највеће повећање су имали финансијски трошкови настали услед негативних курсних разлика, које није било могуће предвидети Буџетом.

Седница је завршена у 15 часова.

Представник СТС у Управном одбору
Љубомир Ковачев