10.05.10.:

ДЕЛЕГАЦИЈА РЕПРЕЗЕНТАТИВНИХ СИНДИКАТА НА СЕДНИЦИ ОДБОРА ЗА САОБРАЋАЈ И ВЕЗЕ

Након што су Синдикат Телекома „Србија“ и Јединствени Синдикат Телекома Србије, репрезентативни синдикати у „Телеком Србија“ а.д., упутили иницијативу за састанак парламентарним странкама везано за продају државног дела власништва у „Телеком Србија“ а.д., Одбор за саобраћај и везе је на дневни ред своје седнице одржане 07.05.2010. године унео тачку дневног реда везану за ову иницијативу и позвао делегацију од 5 (пет) представника репрезентативних синдиката да присуствује седници и изнесе своје мишљење везано за ово питање.

На седници Одбора, којој су присуствовали чланови Одбора из свих већих парламентарних странака, председник Синдиката Телекома „Србија“ Мирослав Јоксимовић је у име делегације изнео мишљење оба репрезентативна синдиката и посебно истакао да су репрезентативни синдикати против већинске продаје „Телеком Србија“ а.д., јер сматрају да не постоји ни један прави аргумент за продају, и упознао присутне са аргументима у прилог овог става, од којих овде издвајамо само неке:

• „Телеком Србија“ а.д. је најуспешнија српска компанија, а држави даје добит у висини 2/3 укупних дивиденди које држава добија од свих предузећа са учешћем државног власништва, док сва остала предузећа учествују са само 1/3;

• инвестиције у случају продаје би биле знатно мање него досадашње, просечно „Телеком Србија“ а.д. инвестира преко 200 милиона евра годишње, а доказ је цела југоисточна Европа чија је предузећа купио Дојче Телеком;

• цена и квалитет услуга не би били ни јефтинији ни квалитетнији, што се такође може видети на примерима ових земаља. Напротив, повећаће се цена услуга, јер је тренутно неекономска цена, што се види по томе што је цена дупло скочила након што је Теленор добио лиценцу, док квалитет није бољи;

• давања држави, као мањинском акционару, била би мања, самим тим мање новца у буџету, непосредно ће утицати и на социјална давања, пензије и др.;

• продајом би могло доћи до појаве вишка запослених, будући да је у земљама у окружењу, на пример Хрватској и Словачкој отпуштено од 50 до 80 одсто радника. Истовремено се отвара питање и вишка запослених у ЈП ПТТ саобраћаја „Србија“;

• уместо продаје, држава „Телеком Србија“ а.д. треба да пусти да послује као акционарско друштво, што и јесте, а не као јавно предузеће, односно да га изузме од примене закона о јавним набавкама и уредбе којом се ограничавају зараде, јер је то разлог ограничења у развоју, будући да конкуренција нема ова ограничења;

• у случају продаје потребно је везати акције грађана, запослених и бивших запослених за државни пакет који се продаје и потписати добар Социјални програм, који би био део тендерске документације.

Чланови одбора су позитивно реаговали на излагање репрезентативних синдиката и усвојили га као информацију, закључивши да је продаја „Телеком Србија“ а.д. питање од изузетног значаја за државу.

На седници је договорено да се настави дијалог репрезентативних синдиката са Одбором и Народном Скупштином и да у том циљу репрезентативни синдикати упуте писмо свим посланицима, након чега ће се организовати састанак са председницом Народне Скупштине и шефовима посланичких група.

Одбор је подржао дијалог репрезентативних синдиката са релевантним државним институцијама везано за припрему Социјалног програма, који би у случају продаје државног дела власништва у „Телеком Србија“ а.д. заједно са Колективним уговором требало обавезно уврстити у тендерску документацију, што је заједнички став и репрезентативних синдиката и Одбора.

ИНФОРМАТИВНЕ СЛУЖБЕ

РЕПРЕЗЕНТАТИВНИХ СИНДИКАТА